Zpět do obchodu

Registrace

Co je střídač/měnič

 

FVE vyrábí stejnosměrný proud. V elektrické síti však koluje proud střídavý. Abyste tedy mohli napájet vaše spotřebiče či dodávat elektřinu do sítě, potřebujete střídač, který z proudu stejnosměrného udělá střídavý. 

Pokud chcete využívat baterie, měli byste se dívat po střídačích Hybridních. Mají v sobě již zabudovány nabíječe baterií, které standardní (síťové) střídače nemají. Síťové střídače se také obvykle neumí chovat asymetricky.

Co je asymetrie?

Zjednodušeně se jedná o problematiku měření odběru elektřiny po fázi. Česko je jednou z vyjímek, kde distributoři měří Vámi odebranou energii na každé fázi zvlášť. Klasické střídače pouští do domovní sítě na každé fázi 1/3 vyrobené elektřiny rovnoměrně. (pokud vyrábíte 3kW, do každé Fáze Vám střídač posílá 1kW). To bývá problém, protože nastane situace, kdy na jedné fázi máte odběr 3kW a na dalších dvou 0kW. V tu chvíli elektrárna vyrábí 3kW, ale do Vašeho spotřebiče se na jedné fázi dostane pouze 1kW a zbylé 2kW přetečou do sítě (zaúčtují se, jako přebytek). Ty stejné 2 kW si ze sítě vezmete ihned zpět, nicméně už za plnou sazbu, jako nákup elektřiny ze sítě.

Tomuto jevu zabraňuje právě asymetrie, kdy vám střídač měří odběry po jednotlivých fázích a následně vyrobenou elektřinu posílá do té fáze, kde je zrovna potřeba. Můžete tedy celé 3 vyrobené kW poslat do první fáze a do zbylých dvou neposílat vůbec nic. Využijete tedy veškerou elektřinu z fotovoltaiky a neplatíte nic navíc.

Efektivita asymetrie se u jednotlivých střídačů liší. Standardně takto umí střídač do každé fáze poslat 1/3 SVÉHO vlastního výkonu. Pokud bychom měli střídač 10kW, pak do každé fáze dokáže střídač poslat maximálně 3,3kW. Pokud bude elektrárna vyrábět 10kW, pak by takový střídač poslal do každé fáze 3,3kW. Ale pokud bude vyrábět elektrárna je 5kW, pošle střídač do jedné fáze až 3,3kW a zbylých 1,7kW podle potřeby do zbylých dvou.

 

Dnes již moderní střídače dokážou asymetrii až 150%. To znamená, že takový střídač dokáže do jedné fáze poslat o 80% více energii, oproti standardní asymetrii. Při výrobě elektrárny 5kW a střídači o výkonu 10kW, pak dokáže tento střídač poslat místo 3,3kW až 4,95kW na jednu fázi, dle potřeby. 

 

Dále je nezbytné myslet na charakteristiku Vaší střechy a podle toho volit vhodný střídač. Standardní střídače disponují jedním MPPT regulátorem, což značí, že na střechu jde efektivně umístit jen dva tzv "stringy". String je označení řady panelů, které jsou pod stejný sklonem nasměrovány jedním směrem. Máme-li tedy střechu sedlovou, rozdělenou na východ a západ, potřebujeme dva stringy a to značí, že potřebujeme dva MPPT regulátory. 

Pokud máme střechu valbovou, určitě nás napadne, že bychom chtěli osadit jak východ a západ, tak i jih. S tím si většina střídačů do 10kW neporadí bez značných kompromisů. String se totiž vždy chová, jako ten nejslabší článek. Máme-li 10 panelů, ideálně osluněných, které jsou schopny generovat 450W, ale jen jeden jediný, který kvůli špatnému oslunění bude generovat jen 50W, všechny panely budou generovat jen 50W. Proto umístit 3 světové strany na střídač, který má jen dva MPPT regulátory, NENÍ SPRÁVNĚ. 

Jakékoli polovičaté řešení za pomocí optimizéru, je špatně a nefunguje tak, jak má a navíc prodražuje celou zakázku o optimizéry, které jinak nejsou potřeba.

Je třeba zvolit vhodný střídač, jako je například Solis, který 4 MPPT regulátory má, případně výkonější střídač GoodWe 15kW, který je také má. 

 

 

Chcete se dozvědět víc? Domluvme si bezplatnou konzultaci na místě!

Volejte +420 735 014 112, případně nám zanechte na sebe kontakt v kontaktní formuláři zde

Zpět do obchodu