K čemu slouží baterie
Ano, jedná se o nejdražší komponent.
Zároveň je zásadním komponentem pro návratnost celého fotovoltaického systému.
Pokud nemáte baterii, 10kWp fotovoltaika Vám dopoledne, vyrobí 10kWh. Dům má ale spotřebu jen 1kWh, protože nikdo není doma, nesvítí se, nepere se a voda v bojleru je ohřátá. Pokud v tomto režimu do sítě přeteče 9kWh, dostanete za tento přebytek v běžném tarifu cca 4,5kč. Odpoledne se vrátíte domů a bude pršet. Zapnete si televizi, uvaříte si večeři a půjdete prát. V tu chvíli Vám ale fotovotaika bude vyrábět jen 1kW a vy těch stejných 9kWh, které jste dopoledne pustili do sítě, budete muset koupit za 55kč.
Pokud máte baterii, vyrobených 9kWh v ní uchováte, na večer. Bude to pro Vás znamenat 1 cyklus, (který při ceně 10kWh baterie cca 100 000) znamená 20kč. Navíc, baterii budete mít z 50% dotovanou státem. Celkový náklad na tento cyklus tedy činí okolo 10kč
Volba baterie úzce souvisí s volbou střídače. Né každá baterie je kompaktibilní s každým střídačem. Ať už je to z důvodu kompaktibility výrobců, nebo jen z důvodů napěťových charakteristik jednotlivých zařízení.
Životnost baterie se určuje v cyklech. Pokud má baterie životnost 5 000 cyklů, znamená to, že se 5 000 x vybije ze 100% na 0%, než její kapacita klesne pod udanou procentuální hranici (většinou 90% původní kapacity). Průměrná baterie udělá za rok 250-300 cyklů. Životnost 5 000 cyklů tedy znamená, že kapacita baterie se sníží na 90% té původně udávané odhadem za 15 - 20 let.
(pokud budete baterii využívat k řízenému nabíjeni a vybíjení dle spotových cen na trhu, její životnost se může výrazně zkrátit.)
Chcete se dozvědět víc? Domluvme si bezplatnou konzultaci na místě!
Volejte +420 735 014 112, případně nám zanechte na sebe kontakt v kontaktní formuláři zde!