Solární Panely
Solární panely jsou základním komponentem každé elektrárny. Nejčastěji používané jsou v dnešní době klasické monokrystalické panely, které mají nejlepší poměr cena/výkon. Obvykle mají rozměr okolo 2m² a výkon mezi 380 - 600kWp.
Méně používané jsou pak Byfaciální panely (také monokrystalické, jen s přidanou hodnotou), které jsou částečně průsvitné a jsou schopny příjmat i odražené sluneční paprsky. Tyto panely jsou vhodné především na carporty, terasy, vyšší konstrukce a případně i na ploty. Výrobci uvádí, že aby bylo dosaženo optimálního výkonu z odraženého světla, měly by být panely minimálně 50cm od země a na světlém, ideálně až bílem podkladu, který odráží nejvíce světla.
Navzdory milným představám tak tyto panely nejsou vhodnější na pozemní konstrukce a ani panely kotvené na rovnou střechu a vůbec né na klasické instalace na sedlových střechách. Zejména proto, že jsou příliš blízko většinou tmavému podkladu a odražené světlo tak není dostatečné, aby se výhoda Bifaciálního panelu projevila naplno. Panel tak nefunguje o nic lépe, než klasický monokrystalický panel. Nicméně jeho cena vyšší je.
Obecně je ale u panelů vždy třeba myslet na jejich konstrukci a správné ukotvení.
Velké solární panely (500Wp a výš) jsou lákavé z pohledu nižší pořizovací ceny za Wp. Nicméně pro jejich velikost vznikají při montáži větší rizika poškození. A i když jsou namontovány správně, hrozí jejich prohýbání. Když pojedete kolem domu s většími solárními panely, všimněte si, že mohou být prohnuté. To nijak neohrožuje jejich aktuální výkon, ale způsobuje to mikropraskliny, které jsou z pohledu životnosti velký problém. Mikropraskliny na čele panelu se totiž postupem let rozšiřují vlivem počasí, roztahují se a snižují funkčnost panelů. Proto považujeme za bezpečnější pracovat s panely okolo 450Wp, kde je toto riziko menší.
Také je třeba myslet na startovací napětí střídače. Bez ohledu na výkonnost panelů, jejich napětí zůstává velmi podobné. To znamená, že i když máme nainstalováno 5 panelů 500wp, které mají dohromady 2,5kW, napětí zůstává okolo 40V na panel, tedy 200V na string. Ale to jen za ideálních podmínek! V méně slunečné dny pak nemusíme získat dostatečné startovací napětí pro střídač a panely jednoduše nebudou generovat elektřinu. Oproti tomu 6 panelů 410W dohromady vytvoří 2,5kW a napětí 240V a to už nám na fungování střídače postačí. :)
Chcete se dozvědět víc? Domluvme si bezplatnou konzultaci na místě!
Volejte +420 735 014 112, případně nám zanechte na sebe kontakt v kontaktní formuláři zde